Biancograt na Berninu Bernina 97
(zájezd CK Turistika a hory)

Tento zájezd jsem vyplodil pro CK Turistika a hory jako svoji prvotinu u této cestovky. Přechod krásného hřebene Palu - Bellavista - Bernina mne napadl již při mém prvním výstupu na Piz Bernina v 91. To že se nám to podaří v takové početné bandě byla do jisté míry i klika. Seznámil jsem se tu s Panem průvodcem - Jardou Volným a jeho houževnatou ženou, oba v té době již v penzi, ale mnohým mladým rádobyhoralům to nejednou natřeli. Sešla se tu dobrá sestava. Škoda jen, že se zájezd již v této podobě nikdy více neopakoval. Pro inspiraci uvádím stručný itinerář:
pátek 15.8.97   
Odjezd ze stanovených míst ve stanovenou dobu. Stav tachometru v Ostravě je 68907 km, odjezd ve 14,00, Olomouc v 16,00, Praha ve 21,05, noční přejezd přes Rakousko a Německo, směr Innsbruck, Sv. Mořic. (D.Dvořiště 0,30, Kufstein 5,00, Kajetansbrucke 8,10, Pontresina 10,30 stav tachometru 70044 km , najeto 1137 km). Večer promítáme filmy z úspěšných akcí CK TH.

sobota 16.5.97
v Pontresině jsme byli kolem 10.30. Parkujeme u nádraží, platí se zde 0,5 CHF za hodinu (řidiči nezaplatili nic, byť na to byli upozorněni a policie jim udělila pokutu 40, CHF). Aklimatizační túry na Piz Languard - 3262m se zúčastnili až na jednoho všichni účastníci zájezdu a cca 90 % vystoupilo za krásného počasí na vrchol.
Večer kempování v osadě Morteratsch v kempu Plauns (7,50 CHF/os., 5 CHF malý stan, BUS nic a celý týden zde mohl na nás čekat a brát elektřinu zdarma !!!)

neděle 17.8.97
V noci hustě prší, ráno je zataženo, ale již neprší, balíme se na přechod, čekáme do 11,00. Ve chvíli odjezdu z kempu začíná opět drobně pršet. Asi hodinu čekáme na parkovišti u spodní stanice lanovky na Diavolezzu. Poté popojedeme ještě asi 5km do sedla Passo del Bernina k chatě Ospizin. Vyčkáváme, co udělá počasí, ale to se nelepší, občas drobně prší, je hustá oblačnost. Přesto je asi 2/3 klentů i za tohoto počasí odhodláno vyrazit pod sedlo Diavolezza a nechtějí strávit další noc v placeném kempu. Je určeno místo setkání a bivakování - sedlo Diavolezza popř. asi 200 m pod sedlem u dolní stanice lyžařského vleku u malého jezírka. První skupiny vyrážejí asi na 2,5hod výstup a vynášku do 1.bivaku kolem 13,30 od jezírka Lej Nair. Všichni jsou ochotni čekat na místě i následující den na příchod zbytku výpravy včetně průvodců, jen skupina 5 olomouckých horolezců uvažuje o individuálním výstupu na hřeben. Zbytek se vrací do kempu a přečkává další noc v kempu.

pondělí 18.8.97
V noci již neprší, ráno je klidné, ale stále mírně zataženo, oblačnost se ale zvedla nad hranici 3000m. Dolní skupina vyráží z kempu busem ke spodní stanici lanovky na Diavolezzu v 8,30. Počasí se stále zlepšuje a je již polojasno. Před polednem se setkáváme všichni kolem sedla Diavolezza. Chybí jen olomoucká skupina, která se rozhodla uskutečnit svůj individuální program. Zbytek dne věnujeme aklimatizaci ve výškách od 2800m do 3200m. Řada klientů vystupuje na nenáročné vrcholy Munt Pers (3207m) a Piz Trovat (3146m).

úterý 19.8.97
Ráno je slabě pod nulou, jasno. V 6,30 vyrážíme na přechod hřebene Piz Palü. Asi 6 klientů namá zájem o celý přechod a tak postupuje s ostatními "nalehko" na vrchol P.Palü a nechávají si stany v sedle Diavolezza. Kolem 10,00 dosahujeme sedla (3731m) pod východním vrcholem P.Palü. Jdeme v několika skupinkách na laně po 3-5 lidech. Po překonání prudšího sněhového hřebínku stojíme v 11.00 na východním vrcholu (3882m). Zde čekáme na zbylé skupinky. Na mnohé začíná působit výška. Pro pár lidí zůstane P.Palü nedosaženo a vrací se zpět do sedla. Na východní vrchol vystoupilo 33 lidí (92%). V přechodu celého hřebene exponovaným sněhovým hřebínkem však již pokračuje jen 24 lidí (67%), zbytek se vrací do sedla Diavolezza. Počasí je stabilní, místy se jen objevuje kupovitá oblačnost. Z hlavního vrcholu (3905m) klesáme sněhovým svahem ke skalnímu hřebenu k západnímu vrcholu. Zde slézáme zajištěni na sněhové plató Altipiano-di Fellaria na italskou stranu. Zde kousek před sedlem Fuorcla Bellavista (3688m) míjimě dva prázdné stany olomoucké skupiny. Traverzujeme podél hřebene Bellavista po širokém svahu bez trhlin na švýcarské straně. Pod svahy Piz Zupo potkáváme olomouckou skupinu, která se již šťastně vrací z vrcholu Berniny.
bernina_gletscher
Dále klesáme pohodlně po ledovci do sedla Fuorcla Cresta Guzza (3609m) na dohled od chaty Marco e Rosa, kde stavíme stanový tábor (9stanů). Večer si zajdeme na čaj s rumem do chaty. Noc na chatě by nás vyšla cca 15CHF na osobu. Noc je trochu chladnější, ale velice klidná. Zbytek výpravy se v klidu vrací stejnou cestou z východního vrcholu P.Palü do sedla Diavolezza, kde spí další noc.


středa 20.8.97
V 6.30 vyrážíme ve třech skupinách (11lidí na vrchol Piz Bernina - 4049 hřebenem Spalla (I.-II.st.UIAA). Zprvu zmrzlým sněhovým svahem, poté již kombinovaným hřebenem. Zde je jedno jediné místo asi 6m skály II. stupně, navíc zajištěného několika kruhy a nýty, jinak jde o lehlé lezení po skále a sněhových hřebíncích až na předvrchol Spalla (4020m).
hřeben Spallagrat Z něho vede asi 80m sněhový exponovaný vodorovný hřeben pod vrcholovou skalní pyramidu, kterou již bez potíží překonáváme. Na vrcholu stojíme v 9.00 hod. Na zpáteční cestě skalní asi 20m stěnku slézáme slaněním. Pro urychlení sestupu a bezpečnost vybíráme nejlepší lano, kvůli kterému vznikla později menší nepříjemnost (viz.dále). U stanů obědváme, rušíme tábor a kolem 13,00 začínáme sestupovat zprvu výstupem pod Bellavistu a poté skalním žebram Fortezza (2 slaňovací krátké 10m úseky). Sněhovým svahem se dostáváme na skalní terasu Isla Persa, kde se setkáváme s táborem plzeňských turistů, od nichž se dozvídáme o šťastném návratu druhé části naší výpravy, krerá se vrátila z východního vrcholu P.Palü. Po noci v sedle Diavolezza tato skupina sestoupila přes ledovec Pers na toto místo Isla Persa, poté překročila ledovec Morteratsch a utábořila se pod boční morénou nedaleko chaty Boval (pěkné místo, ale pozor na chataře v Bovalhütte). Vrcholová skupina se utábořila u malého jezera pod Isla Persa nad soutokem ledovců Pers a Morteratsch.

čtvrtek 21.8.97
Ráno se setkává většina klientů u tábořiště před chatou Boval. Plánujeme další akce. V podstatě nikdo již nestojí o náročnou vynášku stanů zpět do výšek kolem 3300m a proto se shodneme na lehkém výstupu na krásný vyhlídkový vrchol Piz Morteratsch. Necháváme si věci schované u tábořiště a někteří sestupujeme pro zásoby do kempu Plauns. Zde se setkáváme se zbytkem výpravy. Večer se vracíme zpět do tábořiště nad chatou Boval. Na této chatě zastupuje správce velice sympatický Slovák s manželkou a neméně sympatická paní z Olomouce. Naše stanování na divoko se jim ani trochu nezamlouvá a varují nás před možným zásahem policie. Pro příště nám doporučují bivak asi 200 m nad chatou u malého jezírka, kam není od chaty vidět.
Olomoucká skupina odchází do údolí Val Roseg.
Tříčlenná skupina vystupuje tento den individuálně na Piz Morteratsch.

pátek 22.8.97
V 6,30 rušíme tábor a schováváme si batohy pod kameny v okolí chaty Boval. Skupina 12 lidí nalehko vystupuje na sedlo Fuorcla Boval zprvu po travnatých serpentinách, poté kousek po sněhu a suti a v závěru pod sedlem po skalních plotnách, na kterých se všichni jistíme a jdeme na dvou svázaných lanech (I.st, kruhy a skoby). V sedle (3347m) jsme kolem 9.30. Bereme si mačky a poté již ve třech samostatných skupinách vystupujeme během 1,30hod sněhovým svahem na Piz Morteratsch (3751m). Společně se shodujeme na tom, že z tohoto vrcholu je nejkrásnější výhled na celou skupinu Bernina. Máme to štěstí, že je znamenitá viditelnost, takže kromě nejbližších masívů vidíme i na Ortler, Adamello, Ötztálské Alpy, Silvretu, Bergell a další. Stejnou cestou sestupujeme k chatě Boval, odkud snášíme asi 1,30hod plné batohy do kempu Plauns.
Tento den vystupuje olomoucká skupina na vrchol Piz Corvatsch.
Řada lidí již odpočívá v kempu Plauns.
Kromě 3 členů olomoucké skupiny spíme všichni poslední noc v kempu Plauns.

sobota 23.8.97
V 9,00 odjíždíme z kempu, v Pontresině nastupují poslední 3 výletníci a společně jedeme na návštěvu a dvouhodinovou prohlídku Svatého Mořice (parkujeme na parkovišti u lanovky na P.Nair v lázeňské části města. Poté autobusem zajíždíme ještě asi 5 km k jezeru Silvaplauna a vracíme se odpoledne zpět přes S.Moritz údolím Innu. V městečku Zernez odbočuje na sedlo Offenpass, na okraji vsi zastavujeme pro bližší informace ve správní budově národního parku (Naturhaus) a po 15 km stoupání stavíme na parkovišti č.7 a vydáváme se ke krátké okružní túře (2-3hod) v oblasti Švýcarského národního parku.
V 16,40 vyrážíme k domovu, bohužel s porouchaným autobusem, u kterého (jak už to u karos bývá zvykem) odešlo chlazení. Stavíme proto častěji, než by si asi mnozí přáli. Ve 19,20 vyjíždíme ze Švýcarska na celnici Martina (stav tachometru 70243 km).

neděle 24.8.97
Následuje noční tranzit zpět domů (Kufstein 22,45, D.Dvořiště 5,45hod a stav tachometru 70717 km). V Českých Budějovicích před 7,00 nalézáme opravnu DP m. ČB, kde nám poškozené vodní čerpadlo opravují.


V těchto místech končím se zprávou, neboť opouštím výpravu a nasedám k mému velkému štěstí na autobusovou linku České Budějovice - Plzeň, čímž jsem si ušetřil asi půldenní putování naší vlastí. Zbytek cesty organizoval můj pomocný průvodce a dnes snad již můžu říci i dobrý kamarád a perfektní parťák Jaromír Volný z Ostravy.