Dachstein 95
15.9.-17.9.95
(zájezd CK Loudatour)

Odchod z parkoviště u VorGossausee cca v 6:15 až 6:30 (pěkné počasí, chladno a skorojasno)
Příchod na Adamek H. individuálně v rozmezí 10:00 - 11:00 hod
Odchod z Adamek H. na vrchol v 11:00 (na dvou lanech 9+12 lidí)
Asi ve výšce 2600 mnm (12:30?) přišla na 13letého Pavla Procházku nevolnost a vyčerpání, první skupina pokračovala do sedla Ob. Windlücke (vedl Čenda Kašpar), druhá skupina se rozdělila, neboť jmenovaný P.P. nebyl schopen dalšího postupu. Asistent vedoucího zájezdu Ládis Smutný poskytl postiženému péřovou bundu, čokoládu a pití a snažil se P.P. uvést do provozu. U postiženého zůstali dále jeho otec pan Mráz a manželé Leitlovi. Společnými silami dostali P.P. zpět na chatu Adamek H., kde mu poskytli teplý čaj a správce jej uložil na lůžko. Po domluvě s otcem ( P.P. je individuálně připojištěn) vzhledem k nelepšícímu se stavu byl zavolán vrtulník záchranné služby, který postiženého P.P. a jeho otce dopravil do nemocnice v Bad Ischl (odlet cca v 15:30). Ošetřující lékař charakterizoval stav P.P jako "horskou nemoc". Zbytek 2. skupiny se pod vedením Petra Mikoty (2. asistenta) spojil v sedle Obere Windlücke (13:20) s prvním družstvem a společně pak celá výprava (14 lidí) vystoupila na vrchol Dachsteinu (14:40). Počasí bylo stabilní, jižní část masívu byla zakryta mírnou oblačností, severní část byla krásně viditelná. Sestup do sedla byl zajištěn, za sedla na Adamek H. se vzhledem k příznivým podmínkám postupovalo bez lana v menších skupinkách, dolů k autobusu pak již individuálně. Úsek od horního gossauského jezera probíhal již za setmění.
Odjezd autobusu okolo 21:00 hod.Z důvodu nutnosti dořešení případu s P.P. byla prohlídka Hallstattu po domluvě s účastníky zrušena a odjelo se rovnou do Bad Ischl, kde jsme P.P i jeho otce vypátrali. P.P byl již v normálním stavu. Byl vyžádán lékařský nález (atestatio medici) a kolem 23:00 jsme všichni společně vyjeli k domovu.

Jednalo se o první případ akutní horské nemoci zaznamenaný na akci CK Loudatour. Vzhledem k dobrému pojištění neměla rodina P.P. žádnou finanční újmu. Mladý organismus P.P. se s relativně malou nadmořskou výškou nedokázal vypořádat. Další příčinu lze vidět v nedostatečné ranní stravě a rychlém nástupu do výšky s převýšením 1500 metrů.